Hlavní rozdíly mezi jednotlivými druhy notebooků

Notebooky jsou fenoménem dnešní doby. Dříve se jednalo o drahý komfort, který měl jen málokdo, dnes vystřídaly většinu stolních počítačů. Postarala se o to nízká cena a pochopitelně přenosnost, počítač je tak možné nosit neustále při sobě a uživatel není nijak omezen jeho používáním.

Trh elektroniky je notebooky doslova zaplavený a pro méně zkušené uživatele to může rázem znamenat problém. Mezi notebooky jsou dnes již podstatné rozdíly a ne každý je vhodný pro každého, jelikož se nároky různí. Uvedeme si tedy rozdíly mezi nejznámějšími zástupci notebooků.

Netbook

Netbook je nejmenší z rodiny notebooků. Jeho určení pro ty nejméně náročné uživatele, kteří nepotřebují využívat náročné aplikace. Pro netbooky je specifická velmi nízká hmotnost, velmi nízký výkon a také malý displej. U netbooků se velikost displeje pohybuje mezi 7,9-10,1 palci. Je určen pro nenáročnou práci a také pro surfování na internetu. Vhodný je zejména na cesty. Netbooky většinou nedisponují standardní numerickou klávesnicí a také u nich nenajdeme optickou mechaniku. Z trhu se postupně vytrácí, jelikož si již většina uživatelů potrpí jak na větším výkonu, tak i na větším displeji.

Ultrabooky

Populární verze notebooku, u které se postaral o hlavní parametry Intel. Jedná se o ultratenký notebook, který má, na rozdíl od netbooku, standardní velikost displeje v široké škále provedení. Vznikl především proto, že uživatelé toužili po noteboocích, které jsou ještě lehčí a jejich přenosnost se díky tomu stane nenáročnou. U ultrabooků jsou výrazné cenové rozdíly a za vyšší výkon je třeba platit více, než u běžných notebooků. Cena je zde větší, ale pokud s ním uživatel pravidelně cestuje, tak jeho nízkou hmotnost ocení.

Dotykové notebooky a hybridy

Dotykové notebooky jsou specifické dotykovým displejem. Tato skutečnost je zajímavým rozšířením, ale pro mnoho uživatelů nepředstavuje žádnou výhodu, jelikož si zvykli pracovat buď s touchpadem/myší a klávesnicí nebo jen s dotykovým displejem. Příliš velkého odbytu se jim nedostalo. Reakcí byly i hybridy jakými jsou dotykové notebooky s odnímatelným displejem. Uživatel tak notebook snadno a rychle promění v tablet a naopak. Přes den lze například používat tablet a doma ho proměnit v notebook.

Na jaká kritéria dávat pozor

U notebooků jsou základními kritérii pochopitelně výkon, velikost displeje a výdrž baterie. Podle těchto kritérií by se měl výběr zejména orientovat. Dalším z kritérií výběru může být přítomnost optické mechaniky, většina lidí ji nepoužívá, ale pro někoho je důležitá. Kdo ji nepoužívá, měl by sáhnout raději po noteboocích, které ji nemají a mají místo ní USB porty navíc. Vhodné je také sledovat kvalitu displeje a ohebnost, na tyto parametry se zapomíná, ale u mnoha modelů je již běžné, že je displej výklopný téměř v 360°.

TOPlist
TOPlist