Minipočítače zažívají vzestup, čím jsou tak atraktivní?

Minipočítače jsou známé již dlouho, ale teprve v posledních letech zažily opravdový comeback. Zatímco většina uživatelů u počítačů hledá maximální výkon a nejlepší parametry pro náročné úkoly, jsou i uživatelé, kteří se poohlížejí po základní platformě pro svojí práci. Pro tyto uživatele jsou minipočítače jako stvořené.

Velikost jak hlavní parametr

U minipočítačů se považuje za hlavní výhodu velikost. Nejmenší počítače na trhu mají velikost kreditní karty a prodávají se jako osazená deska bez krytu. I takto malé počítače však překvapí výkonem, patří mezi ně i rekordman Raspberry Pi, který je jedním z nejmenších na trhu. Velký stolní počítač je pro mnoho lidí zbytečně velkou překážkou, která jim zabírá prostor. Minipočítače jsou tiché, mají zanedbatelnou spotřebu a lze je kdykoliv snadno sbalit na cesty. Mnohdy vypadá komicky, když se do minipočítače zapojí všechny komponenty jako monitor, myš, tiskárna, reproduktory a klávesnice, svůj účel však splní.

Pod stejný název (minipočítače nebo mini PC) se řadí mnoho počítačů, které jsou jen menší než klasický PC. Pro minipočítače neexistují přesné specifikace, ale lze je snadno rozlišit právě miniaturní velikostí.

Kde najdou využití

Hlavní využití si našly u uživatelů, kteří potřebují počítač jen na základní uživatelskou činnost, mezi kterou patří prohlížení internetu, odpovídání na emaily nebo sledování filmů. Začaly se však hojně využívat i do firem, pokud potřebuje manažer vybavit kanceláře počítači, může využít právě minipočítačů a vyřešit tak problém za minimální cenu. Uživatel by měl zvážit své požadavky a podle nich minipočítač vybírat. Malé modely jsou stavěné, aby dokázaly přehrávat i videa ve vysokém rozlišení, ale na spolehlivý chod několika náročných aplikací často nestačí.

Výběr podle výkonu

Drtivá většina minipočítačů disponuje velikostí paměti pohybující se kolem 1GB RAM a frekvencí procesoru kolem 1 GHz. Platí zde pravidlo, čím větší výkon, tím dražší je počítač. Minipočítače lze sehnat za cenu menší než 1 tisíc korun, ale i za cenu přes 20 tisíc korun. Na trhu jsou již i minipočítače s výkonem odpovídajícím kvalitním herním počítačům, ale jejich cena je závratně vysoká. Pokud jste někdy otevřeli kryt svého počítači, možná jste si všimli, kolik volného a nevyužitého prostoru se v něm nachází. Výrobci toho využili, zmenšili obvody i prostor a přišli na trh s minipočítači s velkým výkonem. Trh minipočítačů se neustále rozrůstá a málokterý výrobce počítačů by chtěl zůstat pozadu.

Operační systém

Nejmenší minipočítače standardně využívají Linux nebo Android. Pokud ho budete pořizovat, tak zvažte, jestli je práce s tímto OS pro vás přijatelná nebo ne. Windows je k dispozici jen u výkonnějších modelů, u kterých je i vyšší cena. Stejně tak jako u ostatních produktů, tak i zde je předpoklad, že cena půjde postupně dolů, takže výkonné minipočítače za levný peníz nemusí být až tak vzdálenou budoucností.

Minipočítače pro vývojáře

Nejmenší verze minipočítačů jsou v prodeji i jako stavebnice, které lze libovolně upravovat a sestavovat z nich výkonnější modely dle potřeby. Zkušení vývojáři z nich dokáží složit téměř cokoliv, od domácího alarmu až po sledovací systém. Nabízí se zde neomezené použití, které závisí na fantazii uživatele.

TOPlist
TOPlist