Přehřívání notebooku: Jak vybrat chladící podložku?

Přehřívání notebooku se netýká jen starších modelů, ale i novějších kouskům (ano, i ultrabooků), jejichž majitelé jim rádi dávají do těla. Největší problémy notebooky svádí v případě parných letních měsíců. Samotný notebook často skvěle funguje i tehdy, když je přehřátý, ale uživatelé by měli myslet na to, že mu tím zbytečně zkracují životnost.

Chladící podložky jsou skvělou možností, jak snadno zchladit přehřátý notebook, prodloužit mu životnost a dopřát si práci u něj bez zbytečných návalů horka. Pokud ji jdete vybírat poprvé, řiďte se důležitými radami.

Správná velikost

Chladící podložky jsou prodávány podle velikosti. Před jejím výběrem je tedy vhodné se ujistit nad rozměry notebooku. Menší ani větší podložky se nevyplatí, jelikož nemusí správně dosednout a při pohybu by z nich mohl notebook i vypadnout.

Přenosnost

Důležitou volbou je přenosnost, chladící podložky jsou různých velikostí a pokud ji plánujete přenášet společně s notebookem, měla by být podložka snadno přenosná. Uživatel by měl zavrhnout robustní modely a vybrat tenkou podložku, která zaručí vysoký efekt. Pokud není cílem přenosnost, je vhodné vybrat větší podložku, která notebook umístí výše, aby se na něm lépe pracovalo.

Statická nebo natáčecí

Natáčecí a polohovatelné chladící podložky jsou snadno dostupný nadstandard, který umožní snadné otáčení a polohování notebooku do stran a výšky s nejmenší námahou. Pro pohyb notebooku tak není třeba zvedat celý přístroj i s podložkou, ale jen volně pohybovat notebookem na platformě.

Jak správně chladící podložku použít

Při nesprávném použití může být chladící podložka dokonce i ke škodě a to v případě, kdy ji používáme v nečistém prostředí. V takovém případě dokáže notebook během krátké doby zanést nečistotami a tím mu ještě více přitížit. Základní podmínkou používání chladících podložek je čistý stůl, nebo jakékoliv jiné místo, kde se nevyskytují drobné částice. Obzvláště nevhodné je její použití venku nebo v posteli. Podložka patří zásadně na stůl. Pro nákup podložky do všech podmínek je vhodné dbát na samotné sání, aby vzduch cirkuloval tak, aby nijak notebook nezanášel.

Volba materiálu a cena

Cena se nejčastěji odvíjí podle použitého materiálu. Nejlevnější chladící podložky začínají již na 150 korunách a jejich materiálem je plast nebo plexisklo. Nejelegantnější jsou kovové podložky, jejichž cena je výrazně vyšší, ale na pracovním stole působí výrazně lepším dojmem.

Počet chladících jednotek

Pokud si myslíte, že závisí na počtu točících se větráčků, jste na omylu, podstatný je jejich výkon. Kvalitním podložkám postačí 1-2 chladící jednotky, které zajistí ideální cirkulaci vzduchu. Předpokladem kvalitní podložky je pochopitelně regulace chlazení.

TOPlist
TOPlist