Jak si vybrat notebook do školy

Konec prázdnin se kvapně blíží a s ním také potřeba shánět nové školní pomůcky pro nadcházející rok. Kritickým vybavením každého školáka a studenta je pak jednoznačně notebook, který musí splňovat spoustu klíčových parametrů tak, aby poskytoval svému uživateli co nejvyšší komfort při práci, a současně si uchoval potřebné funkce pro školní využití.

Jaké jsou charakteristiky školních notebooků?

Vyhledávané parametry notebooků se zpravidla liší v závislosti na jeho využití. V případě školních laptopů tomu pak není jinak. Klíčovými vlastnostmi, které byste měli při výběru notebooku pro školní účely sledovat, jsou zejména:

  • dostatečná výdrž baterie
  • nízká hmotnost
  • pohodlná a dostatečně vybavená klávesnice
  • čitelnost a vlastnosti displeje obrazovky

Každý z výše uvedených prvků pak hraje kritickou roli při srovnávání technických parametrů jednotlivých modelů. Proto si pojďme tyto hlediska postupně probrat.

Výdrž baterie musí odpovídat délce výuky

Při řešení otázky výdrže baterie notebooku si musíte položit zásadní otázku – jak dlouho budu počítač při vyučování potřebovat? Jedná se pouze o některé hodiny či přednášky, nebo jej plánuji aktivně používat od rána do večera? Bude možnost během výuky notebook nabíjet?

V zásadě tak platí pravidlo, že doba výuky, pro kterou počítač plánujete využívat, musí být adekvátní jeho výdrži. Dejte si však pozor na hodnotu výdrže, kterou uvádí jednotliví výrobci – reálná doba výdrže bez napájení ze sítě bývá mnohdy kratší, jelikož při psaní je notebook prakticky konstantně zatěžován zápisem dat a jejich zobrazením. Je tedy dobré si brát v tomto ohledu určitou rezervu.

Pokud tedy víte, že bude notebook nutné mít v pohotovosti například 6 hodin denně, doporučujeme hledat modely s uváděnou výdrží alespoň 10 až 12 hodin. Pouze tak se vám nestane, že budete muset uprostřed výuky řešit hledání nejbližší zásuvky.

Notebook by měl být kompaktní a snadno přenosný

Rozměry a váha jsou dalším z faktorů, které u školních notebooků musíte zohlednit. Tento parametr jde většinou ruku v ruce s výkonem a dalším vybavením laptopu, jako např. počet slotů či portů pro připojení dalších periferií. Zpravidla však zde platí, že čím lehčí či kompaktnější notebook máte, tím méně vás bude jeho nošení do školy zatěžovat, a stane se tak součástí vaší každodenní výbavy.

V dnešní době jsou již k dostání různé modely notebooků s odlehčenou konstrukcí, kdy budou i knihy mnohdy mnohem větší zátěží pro váš školní batoh či kabelku než samotný počítač.

Při psaní musíte mít maximální komfort

Při výběru nezapomeňte věnovat pozornost také klávesnici. Ta by měla v ideálním případě obsahovat české znaky (pokud nehodláte pracovat výhradně v angličtině či jiném cizím jazyce) a měla by být vybavená tak, aby vám psaní na notebooku co nejvíce usnadnila.

V případě, že pak hodláte při studiu často pracovat s čísly, je nutností přítomnost numerické klávesnice. Vítaná je pak přítomnost různých funkčních tlačítek, které vám umožní rychle přepínat mezi základními programy či snadno vypínat a zapínat některé z funkcí. Vhodné je také volit klávesnice s podsvícením, které vám zejména v hůře osvětlených prostorech poslucháren mohou být velkým pomocníkem.

Displej – alfa a omega školních notebooků

Samostatnou kapitolou je pak displej. Ten by měl být uzpůsoben ke čtení při horších světelných podmínkách, případně obsahovat možnost aktivace filtru modrého světla, které oceníte zejména při delším dívání se do černobílých textů skript a poznámek.

Je také vhodné volit displeje v matném provedení, které oceníte v případě, že vám na pracovní plochu, kde notebook máte umístěný, dopadá sluneční světlo zhoršující čitelnost displeje.

V neposlední řadě je pak dobré mít displej notebooku rozměrově úměrný vašim čtecím schopnostem – jen neradi budete pravděpodobně řešit situaci, kdy u menších displejů budete mít problém jednotlivé znaky vůbec přečíst.

 

Další parametry

Kromě zmíněných jsou samozřejmě důležité i další parametry, které jsou specifické dle vašich konkrétních požadavků. Pro online výuku se bude například hodit kvalitní mikrofon, v některých případech zase oceníte numerickou klávesnici. Vždy se zkrátka snažte zohlednit všechna individuální hlediska.

Shrnutí

Volba ideálního školního notebooku je poměrně komplexní záležitostí. Kromě výše uvedených parametrů pak hraje neméně důležitou roli váš subjektivní pocit. Dbejte tedy na to, aby se vám na laptopu dobře pracovalo i při delších časových intervalech, a aby i výkon notebooku odpovídal vašim požadavkům na něj. Při zohlednění všech těchto faktorů se vám pak snadněji podaří najít ideální stroj, který vám poslouží několik let, v ideálním případě pak v průběhu celého vašeho studia a i po něm.

 

Zdroj

https://www.spotrebitelov.cz/clanky/jak-a-jaky-vybrat-notebook/

TOPlist
TOPlist